Çocuklarda Kronik Karın Ağrısı

Çocuklarda Kronik Karın Ağrısı

 

Çocuklarda karın ağrısı iki şekilde tanımlanır. Üç aydan kısa süren karın ağrılarına akut karın ağrısı, 3 aydan uzun süren karına ağrılarına kronik karın ağrısı denir. Kronik karın ağrıları bazen basit kabızlık gibi durumlar neden olabilirken, bazen de ciddi nedenleri olabilir.

Kronik karın ağrısı nedir?

Üç aydan uzun süren (karın veya midede) karın ağrısının kalıcı veya tekrarlayan dönemleri olarak tanımlanmaktadır.

Çocuklarda karın ağrısı, Crohn hastalığı gibi spesifik bir hastalıktan kaynaklanabilir veya fonksiyonel bir rahatsızlığa bağlı olabilir.

 

Fonksiyonel bozukluklar ( irritabl barsak sendromu gibi) açıklanabilir  herhangi bir yapısal veya biyokimyasal anormalliğin olmadığı durumlardır. Bu çocuklar tıbbi olarak değerlendirildiğinde normaldir;  muayene, laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarında genelde açıklayacak bulgu yoktur.

 

Kronik karın ağrısına ne sebep olur?

Az sayıda çocukta, kronik karın ağrısı, altta yatan, tanımlanabilir bir durumdan kaynaklanır (örneğin, Crohn hastalığı). Bununla birlikte, çoğu çocukta, ağrının açıklanabilir bir nedeni yoktur. Bu, ağrının gerçek olmadığı anlamına gelmez.

 

Kesin neden bilinmemekle birlikte, bağırsak veya beyin tarafından salgılanan sinir sinyalleri veya kimyasallar, normalde önemli ağrıya neden olmayan (gerilme, gaz şişmesi veya stres gibi) tetikleyicilere karşı daha hassas olmalarına neden olabilir. Bağırsak fonksiyonundaki bu değişiklik nedeniyle, bu tür karın ağrıları genellikle “fonksiyonel karın ağrısı” olarak adlandırılır.

 

Çocuklarda karın ağrısı hangi yaşlarda ve ne zaman görülür?

Tekrarlayan karın ağrısı tipik olarak ergenlikten önce ortaya çıkar. Sıklık olarak zirve yaptığı iki dönem vardır.

 

İlk zirve 5 ila 7 yaşları arasında olup, kız ve erkek çocuklarında eşit sıklıkta ve çocukların% 5 ila 8’inde görülür.

 

Neredeyse% 25 oranında gerçekleşen ikinci zirve, 8 ila 12 yaşları arasında meydana gelir ve kızlarda çok daha yaygındır. Çocuğun sıklıkla irritabl bağırsak sendromu gibi fonksiyonel bağırsak hastalıklarına ait aile öyküsü vardır.

 

Çocuklarda kronik karın ağrısının belirti ve semptomları nelerdir?

Kronik karın ağrısı, göbek çevresinde bulunan belirsiz ağrıdır (göbek deliği). Fakat her zaman bu şekilde olmayabilir. Ağrı aniden oluşabilir veya ciddiyeti yavaşça artar. Ağrı sabit olabilir veya ciddiyeti arttırabilir veya azaltabilir.

 

Kronik karın ağrısı çeken bazı çocuklar, yemekte sadece birkaç ısırmadan sonra dispepsi veya mide bulantısı, kusma ve / veya dolgunluk ile ilişkili üst karın ağrısı hissedebilir. Kronik karın ağrısına ayrıca solukluk, bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı ve yorgunluk, işthsızlık gibi istemsiz özellikler de eşlik edebilir.

 

Çocuklarda karın ağrısı nasıl tedavi ederiz?

Ayrıntılı bir değerlendirmeden sonra tanıya göre tedavi verilir.

 

Burada özellikle fonksiyonel karın ağrısı tedavisinden bahsedersek;

 

Tedavideki amaç; eğitim, tıbbi müdahaleler ve daha iyi başa çıkma becerileri ve desteği ile tatmin edici bir yaşam kalitesi sağlamaktır. Kronik karın ağrısı günlük rutini ve yaşam kalitesini önemli ölçüde sınırlıyorsa, bazı çocuklar ilaçlardan faydalanabilir. ,

 

Bu ilaçlar arasında anti-spazmodik ilaçlar, kas gevşetici maddeler ve nöropatik maddeler bulunur. Ayrıca  trisiklik antidepresanlar (depresyon tedavisinde çok daha yüksek dozlarda kullanılır) adı verilen düşük dozdaki ilaçlardan da yararlanabilir.

 

Çocuklarda karın ağrısı  tedavisinde  diğer stres faktörleriyle baş etmelerine yardımcı olan bazı psikolojik tedaviler arasında davranış terapisi, rahatlama egzersizleri ve hipnoz yöntemi kullanılabilir.

 

Randevu Al